RUPES LHR15ES Random Orbital Polisher Bigfoot (Tool Only) [LHR15ES/US/STD]
    Unit price per
Shipping calculated at checkout.
LHR15ES Random Orbital Polisher Bigfoot (Tool Only)
The Ø15 mm orbit and the RUPES Ø125 mm backing pad make the random orbital polisher particularly suitable for curved surfaces. The 15mm orbit of the LHR 15ES, shorter than that of its big brother, the LHR 21ES, is coupled with a higher rpm level than that of the LHR 21ES. This higher speed gives the LHR 15ES equivalent cutting power to the LHR 21ES, in spite of the smaller orbit. Its Ø130/150 mm BigFoot polishing foam pads, perfect balance, and vibration-free operation make the LHR 15ES a real gem and a must for the tool kit of every detailer.
RANDOM ORBITAL
ELEGANTLY DESIGNED
ANTI-SPINNING SHROUD
ELECTRONIC SPEED CONTROL MODULE
ON-OFF SWITCH LOCK
DESIGN
*Random orbital polisher (Ø125mm - Ø5”- 15mm orbit) (LHR15ES)