Quick Nautic Boiler B3 - 3.9 Gallon - 12V - 300W [FLB31503S120A00]
    Unit price per
Shipping calculated at checkout.
Nautic Boiler B3 - 3.9 Gallon - 12V - 300W
Casing in composite material and Tank in Aisi 316 stainless steel.
Benefits:
  • High quality materials
  • Heat exchanger with wide exchange surface
  • Relief/non-return vale that allows discharging of the water heater in case of disuse
Features:
  • The tank is made of 1.5 mm gauge AISI 316 stainless steel welded with Argon shielding gas and hence highly resistant to corrosive agents.