Lectrotab XKA Aluminum Alloy Trim Tab Kit w/Rocker Switch - 12 x 24 [XKAF12X24A]
    Unit price per
Shipping calculated at checkout.
XKA Aluminum Alloy Trim Tab Kit with Rocker Switch - 12 x 24
Features:
  • All Tabs sealed with a corrosive resistant epoxy coating
  • Equivalent strength to 10 gauge stainless steel
  • "No Break" polypropylene hinge tested over 300,000 cycles to a 90° bend without failure
  • Upper ram seal location cannot be damaged due to fouled ram or barnacle growth
  • Utilizes internal pressure equalization system
  • Internal brake system prevents unwanted tab movement when under way or backing down
  • Quiet operation
  • Actuators are fully load tested to push 1000 lbs of force
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) - 12" x 24" (30 x 61 cm)
  • Boat Length - 28' to 48' (8.5 to 14.5 M)
  • Trim Tab Material - Marine grade 6005-T5 Aluminum Alloy
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
  • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
  • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)
  • Rocker Switch Dimensions (W x H) - 3.125" x 3.25" (79.4 x 82.5 mm)
  • Rocker Switch Mounting Hole Cutout (H x W) - 2.25" x 2" (57.5 x 50 mm)
  • Rocker Switch Operating Voltage - 12 or 24 V